Frederikshavn Handelsskole
Kirkegade 9 - 9900 Frederikshavn

EUD-elever fra Frederikshavn Handelsskole vinder national konkurrence i cybersikkerhed

I faget Erhvervsinformatik har elever fra EUD Business på Frederikshavn Handelsskole arbejdet med digital sikkerhed og vundet den landsdækkende konkurrence Cybermissionen med en podcast om emnet. 

Cybersikkerhed, databeskyttelse og digitale trusler er i dag vigtige emner – både for virksomheder og samfundet generelt. Derfor arbejder eleverne på EUD og EUX Business på Frederikshavn Handelsskole med it-sikkerhed som en naturlig del af faget Erhvervsinformatik.

I den forbindelse deltog klassen 2V på EUD Business i Cybermissionen, et landsdækkende undervisnings- og konkurrenceforløb, som de nu har vundet.

Opgaven lød på at identificere den fiktive virksomhed MedTechNexts mest værdifulde aktiver – de såkaldte “kronjuveler” – samt analysere relevante trusler og sårbarheder.

Elevernes løsning blev formidlet i en podcast, hvor de gennem et kreativt rollespil indtog roller som cybersikkerhedsekspert, hacker, direktør og podcastvært. Netop kombinationen af faglig dybde, kreativ formidling og praksisnær anvendelse af teori imponerede dommerne.

Vindergruppen består af eleverne Albert Pape, Jonas Hald Wolff, Mads Hald Wolff og Oliver Bové Guldhammer Jensen.

  • Det har været et fedt forløb, fordi det var en anderledes måde at arbejde med emnet på. Podcast-formatet og rollerne gjorde det sjovere, og vi har både lært mere om cybersikkerhed og om, hvordan man laver en podcast, fortæller Albert Pape.

Undervisningsforløbet er gennemført af underviser Mathias Bitsch Thomsen, som valgte podcastformatet som ramme for opgaven.

  • I vores digitale lab har vi – med støtte fra Nordea-fonden – professionelt udstyr til blandt andet podcast og video. Det giver rigtig god mening at bruge de værktøjer i Erhvervsinformatik, hvor eleverne både skal forstå digitale problemstillinger og kunne formidle dem. Det er derfor dejligt, at dommerne har taget så godt imod elevernes produktion, siger han.

Som vindere af Cybermissionen 2025 har klassen vundet en vinderdag, hvor de enten kan deltage i en hands-on teknisk workshop med professionelle it-sikkerhedsværktøjer eller få besøg af en cybersikkerhedsprofil fra erhvervslivet.

Foto fra venstre: Mads Hald Wolff, Oliver Bové Guldhammer Jensen Albert Pape, underviser Mathias Bitsch Thomsen og Jonas Hald Wolff.

 

Senest nyt
19. juni 2026
Gennem Ny Mesterlære har Christian Møller Sørensen kombineret skole og a…
18. juni 2026
PRESSEMEDDELELSE DEN 18.06.2026 Hvordan skaber man en helt ny ungdomsudd…
4. maj 2026
𝐄𝐫𝐡𝐯𝐞𝐫𝐯𝐬𝐮𝐝𝐝𝐚𝐧𝐧𝐞𝐥𝐬𝐞𝐫𝐧𝐞𝐬 𝐃𝐚𝐠 – 𝐞𝐫 𝐄𝐔𝐃 𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐄𝐔𝐗 𝐁𝐮𝐬𝐢𝐧𝐞𝐬𝐬 𝐧𝐨𝐠𝐞𝐭 𝐟𝐨𝐫 𝐝𝐢𝐠? …
1. maj 2026
19-årige Emil Bjarnhof fra Dybvad læste til VVS-montør, men det føltes i…
20. april 2026
Til sommer skifter 19-årige Emil Kongsbak Rasmussen fra Sæby hverdagen p…

Tilmeld nyhedsbrev