Frederikshavn Handelsskole
Kirkegade 9 - 9900 Frederikshavn

Åbent hus onsdag den 14. januar

Frederikshavn Handelsskole inviterer igen i år nysgerrige unge og deres forældre til åbent hus. Onsdag den 14. januar kl. 19.00 kan man få et indblik i handelsgymnasiet HHX og skolens erhvervsuddannelser EUD og EUX Business. 

Frederikshavn Handelsskole ser frem til at slå dørene op til en aften, hvor unge og deres forældre kan møde undervisere, nuværende elever og dimittender, som står klar til at fortælle om hverdagen, studiemiljøet og de mange muligheder på uddannelserne.

  • Vi ønsker med Åbent Hus at give de unge en fornemmelse af, hvordan det er at gå på Frederikshavn Handelsskole – både fagligt og socialt. Vi tilbyder flere uddannelser og studieretninger, som giver mulighed for at forme sin uddannelse efter interesse. Vi har mange muligheder for eleverne kan komme ud at opleve verden, hvis de ønsker det, og samtidig prioriterer vi et stærkt fællesskab, der giver eleverne en god og tryg start på ungdomsuddannelsen,” fortæller direktør Brian Andersson.

HHX – en moderne gymnasial uddannelse
På HHX kan eleverne tone deres uddannelse inden for blandt andet økonomi, globalisering, iværksætteri, sprog og kommunikation. Skolen tilbyder desuden studieretningen Global Communication, hvor en stor del af undervisningen foregår på engelsk. HHX er en moderne ungdomsuddannelse med tæt kontakt til erhvervslivet og gode videreuddannelsesmuligheder.

EUD og EUX Business – uddannelser målrettet en læreplads eller videregående uddannelse
Man vil også kunne høre om skolens erhvervsrettede ungdomsuddannelser EUD Business og EUX Business.

EUD Business giver eleverne en hurtig vej til en læreplads inden for detail eller handel og åbner op for flere videregående uddannelser med fagbeviset i hånden.Med EUX Business får man både en erhvervsuddannelse målrettet kontor, handel eller detail samt en gymnasial eksamen – en stærk kombination for unge, der ønsker fleksibilitet i deres fremtidige valg.

Aftenen begynder kl. 19.00 i skolens kantine, hvor undervisere, elever og tidligere elever fortæller om uddannelserne. Herefter er der mulighed for at besøge oplæg om de enkelte studieretninger på HHX og om EUD / EUX Business og uddannelsesretningerne detail, handel og kontor. Man kan også høre om Sportsakademiet, som giver elever mulighed for at kombinere sport og uddannelse.

 

Senest nyt
22. juni 2026
Mandag den 22. juni fik de første studenter hue på HHX handelsgymnasiet …
19. juni 2026
Gennem Ny Mesterlære har Christian Møller Sørensen kombineret skole og a…
18. juni 2026
PRESSEMEDDELELSE DEN 18.06.2026 Hvordan skaber man en helt ny ungdomsudd…
4. maj 2026
𝐄𝐫𝐡𝐯𝐞𝐫𝐯𝐬𝐮𝐝𝐝𝐚𝐧𝐧𝐞𝐥𝐬𝐞𝐫𝐧𝐞𝐬 𝐃𝐚𝐠 – 𝐞𝐫 𝐄𝐔𝐃 𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐄𝐔𝐗 𝐁𝐮𝐬𝐢𝐧𝐞𝐬𝐬 𝐧𝐨𝐠𝐞𝐭 𝐟𝐨𝐫 𝐝𝐢𝐠? …
1. maj 2026
19-årige Emil Bjarnhof fra Dybvad læste til VVS-montør, men det føltes i…

Tilmeld nyhedsbrev